Smaczna włoska restauracja
Pragniesz dobrze zjeść? Wśród licznych alternatyw, jakie oferuje europejska sztuka kulinarna na dużą uwagę zasługuje włoska kuchnia. Z jakiego powodu? Otóż z tego powodu, że włoska kuchnia to bogactwo aromatów, kolorów i spora dawka zdrowia.

Typowe włoskie smaki

Naszym rodakom włoska restauracja, łączy się prawie zawsze z pizzą i makaronem i czasem z winem. Podczas gdy włoska kuchnia to też takie przysmaki jak dojrzałe sery czy oliwki.

Popularne włoskie dania

Makarony są bazą włoskiej kuchni. Włosi przyrządzają pasty w dziesiątkach form. W zasadzie trudno wyobrazić sobie składniki których nie można dodać do tej potrawy. Italian Cuisine in Krakow Ryby, dodatki mięsne i przeróżne warzywa, powodują, że makarony można jeść codziennie.

Następną charaterystyczną potrawą jest pizza. Wprawdzie nie została ona wymyślona we Włoszech tylko ze starożytnej Grecji. Kojarzona jest jednakże jako włoskie danie. Dobra pizza włoska powinna mieć niezbyt grube ciasto i mała ilość składników. Najpopularniejsza wersja pizzy to margharita z mozarellą. Świeża pizza to uciecha dla podniebienia, ale również spora ilość kalorii. Nie jest to zatem danie dla tych, którzy chca być „fit”.

Włoskie dania to znacznie więcej niż jedynie pizza i pasta. To też canelloni, gnocchi, ravioli i szeroki wybór słodyczy – np. tiramisu czy zabaglione. Będąc we włoskiej restauracji nie można nie skosztować wina czy pysznych serów- ricotty, mascarpone i grana padano.
Zobacz film