Mowy dla dużej grupy ludzi są istną zmorą. Pisanie przemówień to niemniej jednak właściwy sposób, by przygotowywać się do powszechnego występu. Zapisując przemówienia wypada pamiętać o tym, by były one na temat. Należałoby też wziąć pod uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie oficjalne, a inne w gronie bliskich. Luźne przemówienia pełne anegdot nie sprawdzą się w wypadku przemówień oficjalnych (oraz odwrotnie).
mowa
Jednak nie tylko słowa są ważne – w czasie przemowy liczy się również mowa ciała. Baczna kontrola zachowań, sposobu poruszania się, dynamiki ruchu i gestykulacji bywa niejednokrotnie pewniejszym źródłem informacji aniżeli najporządniej opłacany oraz najodpowiedniej nauczony szpieg. Jak to całkowicie działa i o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/poradnik.html” title=”baza przemówień”>przemówienia
Aby dogłębnie zapoznać schemat mowy ciała trzeba cofnąć się do czasów, gdy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się głównie na jednoznacznie odbieranych gestach. Reasumując – pisanie przemówień wcale nie musi być zawiłe – wystarczy skoncentrować się na tym, co chcemy przekazać słuchaczom oraz ubrać nasze myśli w słowa a także delikatne żarty i przerywniki. Pamiętajmy o zachowaniu należytej ostrożności a również szacunku. Inspiracji można też wyszukiwać w sieci – aktualnie jest dużo stron internetowych, które oferują gotowe przemówienia a również dużo portali, na których znajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się wobec tego martwić, a jeżeli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – warto to zlecić dla profesjonalistów.