Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak niesprawne techniki stosowania nawozów zmniejszą skuteczność ich wykorzystania przez drzewa. Zastosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, ponieważ nieefektywne zastosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie truć wodę drenażową.

nawóz wzmacniający   

Nawozy w sadownictwie – efektywność użycia

Długoterminową odpowiedzią na właściwe wykorzystanie nawozów w sadach jest porządne przemyślenie strategii ich stosowania, by upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to wyłącznie możliwe – naturalnie biorąc pod szczególną uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony wzdłuż linii drzew bądź też wprowadzany w ramach nawadniania.

W większości wypadków sadownicy selekcjonują nawóz na podstawie rozwiązań zdobytych z poprzednich lat. Bierze się również pod uwagę sprawę kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Mimo to innym aspektem niejednokrotnie pomijanym jest zdolność różnych nawozów i składników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność ma prawo mieć znaczący wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z nieodpowiednich technik wykorzystywania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w następstwie tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym trafnym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu lub ewentualnie jego składników w glebie.