Głównym z globalnych wyzwań w lwiej części polskich miast jest infrastruktura drogowa. Nasze miasta są nie przygotowane do tak dużego nasilenia ruchu, jaki pojawił się poprzez wzrost liczby aut na naszych szosach. Dlatego główną z najbardziej istotnych kierunków rozwoju które powinno podjąć niemalże każde miasto jest zainwestowanie środków w rozwój dróg i komunikację. Drogi i komunikacja miejska to priorytet, który pozwoli polepszyć wygodę mieszkańców jak również usprawni integralność gospodarki Krakowa.

Na tle innych lokalizacji, inwestycje drogowe w Krakowie silnie się wybijają. Mieszkańcy w głosowaniu opowiedzieli się za metrem, jednak zanim ono zostanie zbudowane, w komunikację tramwajową i autobusową oraz nawierzchnie drogowe trzeba włożyć sporo pieniędzy . Z bardziej istotnych decyzji finansowych warto podkreślić:
w pełni napędzaną elektrycznie siatkę autobusów – pierwszą w kraju,
nowoczesne torowisko na Ruczaju,
całkowicie rozwinięty dworzec kolejowy wraz z miejscem handlowym.
Poza tym, w perspektywie rozwoju Kraków przewiduje remont przynajmniej kilkanaście nowoczesnych połączeń pomiędzy już wybudowanymi drogami oraz naprawy już powstałych tras autobusowych i dróg dojazdowych.
Krakowianie remontów nie lubią – problemy w poruszaniu się i dojazdach do pracy dają się im we znaki na co dzień. Warto zaś pamiętać, że bez napraw infrastruktura nie może się poprawić i by było lepiej, trzeba cierpliwości.Majchrowski prezydent
Inwestycje w komunikacje to nie tylko kolejne linie komunikacji, jak również lepszej jakości powierzchnia jezdni, która będzie lepsza i odporna. (jednym z takich wzorów może być odporna na ścieranie powierzchnia drogi na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka oraz na zachodniej jezdni Wadowickiej). Jasnym jest to, że, miasto potrzebuje dodatkowo wielu zmian i nowych pomysłów, aby jeździło się po mieście dobrze. Nie tylko autem, ale też autobusami. Mimo to da się zauważyć jasno, że wszystko jest na prostej drodze do tego, by Krakusom żyło się tu naprawdę wygodnie i przyjemnie.